ویژه

شاعری مسیحی که برای علی (ع) و امام حسین (ع) شعر سرود

تاریخ ارسال : 13 ژانویه 2012 | بازدید : | طبقه بندی : سرگرمي

سپس «آقای دکتر ویکتور الکک» ‌ادیب و شاعر و استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس مرکز زبان فارسی دانشگاه لبنان سخنرانی کرد. وی سخنانش را  با بیان سابقه آشنایی و همکاری با جورج شکور در مدارس مختلف لبنان  آغاز نمود و اظهار داشت: هرچه قریحه‌ او سروده، خیر و درستی را هدف گرفته است و زیباترین آثارش در دو دیوان جاویدش “ملحمة الامام حسین(ع)” و “ملحمة الامام علی(ع)” تجلِّی یافته است.

 

 

خود «جورج شکور» سخنران پایانی مراسم بود. وی در آغاز با تعبیری ادبی از رایزنی فرهنگی ایران به خاطر برگزاری این مراسم قدردانی نمود و خاطرنشان کرد: این گونه اقدامات از رایزنی فرهنگی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران تعجب‏آور  نیست زیرا جمهوری اسلامی، یک جمهوری اصیل با پشتوانه تمدنی و در برگیرنده ارزش‏های اندیشه و فکر و پشتیبان قضایای حق و آزادگی و رفع ستم از ملت‏های ستمدیده و تحت اشغال ـ همچون لبنان و فلسطین ـ است. جمهوری اسلامی ایران که بسیاری از آن می‌ترسند و می‌خواهند ما را از آن بترسانند، در برابر خدماتی که به لبنان کرده، هیچ درخواستی نداشته است. ما از ایران نمی‏ترسیم و در برابر کسانی که ما را از “ولایت فقیه” می‌ترسانند می‌گوییم جمهوری اسلامی ایران در پی مسلمان کردن هیچ غیر مسلمانی در لبنان نبوده است. جمهوری اسلامی ایران همچون خورشیدی است که عطا می‌کند و چیزی نمی‌گیرد چون طبیعتش بخشش است. ایران همچون گُلی است که اگر عطر افشانی نکند، پژمرده می‌شود؛ بنابراین کمترین کاری که می‌توانیم بکنیم تشکر صادقانه از جمهوری اسلامی ایران است».

 

 

شکور با اشاره به تلاش ایران در کمک به مردم فلسطین بویژه اهالی غزه، قصائدی را که در رابطه با پایداری عزت‌بخش غزه سروده بود قرائت کرد.

 

 

وی در بخش دیگری از سخنانش به جایگاه علم و دانش، آموزش و تربیت در جمهوری اسلامی ایران بویژه جایگاه زن در مؤسسات آموزشی و همچنین کثرت دانشگاهها و جنبش احیا و پیشرفت فرهنگ و هنر اشاره کرد و از سخنرانان جلسه قدردانی نمود.وی در بخش پایانی ابیاتی از قصیده ملحمه امام حسین(ع) را قرائت کرد.

 

 

در پایان مراسم، رایزن فرهنگی ایران به همراه شخصیت‌های حاضر در جلسه، با اهداء هدایا و لوح تقدیر، جورج شکور را مورد تکریم قرار دادند.

 

 

گفتنی است از ویژگی‏های چشمگیر لبنان پدیده نویسندگان و شعرای مسیحی است که به تألیف و تنظیم دیوان‏های شعر در مدح اهل بیت (ع) ـ بویژه امیر مؤمنان علی بن ابی‏طالب (ع) و سیدالشهدا حسین بن علی (ع) ـ اهتمام دارند. برخی از این افراد مانند «جرج جرداق» شهرت جهانی یافته‏اند و بعضی دیگر در دایره لبنان باقی مانده‏اند.

شاعری مسیحی که برای علی (ع) و امام حسین (ع) شعر سرود

funpatogh

مطالب مرتبط با شاعری مسیحی که برای علی (ع) و امام حسین (ع) شعر سرود


برچسب ها : , , , ,

برترین هاویژه


ویژه


کلیه حقوق این سایت ، متعلق به موبایل خرید فروش می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .