ویژه

سرزمين كهن به‌روايت دوربين مدرن

تاریخ ارسال : 7 ژانویه 2012 | بازدید : | طبقه بندی : سينما

سرزمين كهن به‌روايت دوربين مدرن

«كمال تبريزي» در پنجمين پروژه تلويزيوني خود، «سرزمين كهن» را در مقطع تاريخي دهه 20، با دوربين مدرن رد (red) روايت مي‌كند.
به گزارش فارس، «سرزمين كهن» با نام قبلي «كاسه‌هاي سفالين»، پس از سريال‌هاي موفق «دوران سركشي»، «شهريار»، دو پروژه متوقف « قصه‌هاي رودخانه» و «با ماشوخي نكنيد» و فيلم-مجموعه «ليلي با من است»، حضور تازه «كمال تبريزى» در عرصه تلويزيون است و اين روزها كار توليد آن در لوكيشن لاله زار ادامه دارد.
بيتا فرهى، فرهاد قائميان، ميترا حجار، پژمان بازغى، اميرآقايى، جعفر دهقان، الهام حميدى، على شادمان در كنار ثريا قاسمى و پرويز پورحسينى بازيگران اصلى اين سريال هستند.
«سرزمين كهن» در 40 قسمت براي پخش از شبكه سه سيما ساخته مي‌شود. فاز اول اين پروژه از آذرماه سال گذشته شروع شد و تا اواخر تابستان 88 ادامه خواهد داشت.
داستان اين پروژه را «عليرضا طالب‌زاده» به نگارش درآورده و تاريخ سال‌هاي ايران از سال 1320 به بعد است كه وقايع سياسي،‌اجتماعي ايران را به تصوير مي‌كشد.
«كيوان مقدم» طراح صحنه و لباس «سرزمين كهن» در گفت‌وگو با خبرنگار راديو تلويزيون فارس گفت: مهم‌ترين ويژگي سريال «سرزمين كهن» تاريخي بودن آن است. من گرچه گاهي كار تاريخي كرده‌ام، اما حضور در پروژه‌هاي تاريخي، يكي از دغدغه‌هاي كاري من است.
وي به داستان پروژه «سرزمين كهن» اشاره كرد و افزود: قصه سريال به اواخر دهه 20 برمي‌گردد و سيري دارد در زندگي يك پسر كه تا نوجواني و جواني‌اش را در سريال دنبال خواهيم كرد.
وي درمورد ويژگي‌هاي طراحي اين سريال گفت: ويژگي‌هاي كار تاريخي كاملا مشخص و مشهود است. نوعي مستندسازي در ساخت و ساز و رجوعي به گذشته كه طراحي در مقاطع مختلفش، لذت‌هاي خودش را به‌همراه دارد. ساخت ماكت‌ها و دكورها و بازسازي فضاها و لباس‌ها، از ويژگي‌هاي يك كار تاريخي است مضاف بر اين كه كار طراحي سريالي كه تاريخ معاصر را روايت مي‌كند، يك مقدار سخت‌تر هم هست.
«محمدرضا سكوت» مدير تصويربرداري اين سريال هم به فارس گفت: «سرزمين كهن» راوي قصه‌اي تاريخي است و دربستري تاريخي، اوضاع سياسي و اجتماعي دهه‌هاي 20 و 30 به بعد را نمايش مي‌دهد.
«سكوت» درمورد ويژگي‌هاي فيلمبرداري‌اش در اين سريال، گفت: در اين پروژه سعي كردم كاري بر اساس آنچه كمال تبريزي، كارگردان «سرزمين كهن» از من مي‌خواهد، ارائه دهم و به ذهنيت او نزديك شوم. وي ادامه داد: ويژگي اساسي تصويربرداري «سرزمين كهن» اين است كه داريم با يك فرمت درجه يك و با دوربين رد، كار را پيش مي‌بريم كه تجارب جديدي را برايمان به همراه داشته است.
بيتا فرهي، يكي از بازيگران اصلي سريال، مي‌گويد: در «سرزمين كهن» نقشي مسن‌تر از خودم را دارم.
اين بازيگر سينما و تلويزيون درادامه اين گزارش به نقشش دراين سريال اشاره كرد و به خبرنگار فارس گفت: دراين سريال نقش يك پيرزن اشرافي بختياري را ايفا مي‌كنم.
وي درمورد ويژگي هاي اين سريال گفت: سريال «سرزمين كهن» علاوه بر داستان جذاب، ازويژگي‌هاي زيادي – منجمله تعدد بازيگران- برخوردار است كه همه اين شاخصه‌ها كمك مي‌كنند تا كار جذاب‌تر شود.
وي ادامه داد: اين كار اولين كارتاريخي من نيست و قبل از اين كار در سريال تاريخي «ولايت عشق» بازي كرده بودم.
وي درمورد كم كاري اش در تلويزيون گفت: دليلش اين است كه متاسفانه پيشنهاهايي كه از تلويزيون مي‌شود، زياد جذاب نيستند چنانچه پيشنهاد خوبي چون «سرزمين كهن» را به‌دليل نوع كار و جذابيت‌هايش پذيرفتم.
“امير آقايي ” ديگر بازيگر سريال نيز، مي‌گويد: در سريال «سرزمين كهن» دركنار علي شادمان درنقش فرزندم، الهام حميدي درنقش همسرم و ثريا قاسمي ايفاگر نقش مادر من، بازي كردم.
وي به نقشش دراين سريال اشاره كرد و گفت: قصه اين سريال درسال 1327 مي‌گذرد. من در “سرزمين كهن ” نقش يك معلم كمونيست را بازي مي‌كنم كه گرچه ما به ازاي مشخص تاريخي نداشته اما بر اساس شخصيت‌هاي مشابه، آن را با ذهنيت خود و راهنمايي‌هاي آقاي تبريزي ايفا كردم و همه تلاش‌مان را كرديم تا نقش باورپذيري از آب درآيد. البته اين يك نقش بسيار دشواري بود. به لحاظ اين كه هم تاريخي بود و هم خيلي ازمن دور بود. البته احساسم اين بود كه با قضاوت راجع به دسته و گروه آدم‌ها جلو نروم و اين نقش را كاملا دلپذير اجرا كنم كه اميدوارم در نتيجه هم اينطور شده باشد.
“آقايي ” درمورد ديگر ويژگي‌هاي اين سريال گفت: يكي از ويژگي‌هاي سريال «سرزمين كهن» تاريخي بودن آن است.
وي با بيان اين كه دو ماه است كه كارم با كمال تبريزي تمام شده است، ادامه داد: هميشه دوست داشتم كه با آقاي “تبريزي ” كار كنم و از اين اولين ‌همكاري راضي هستم ضمن اين كه آنطور كه كارگردان مي‌گفت، وي نيز كاملا از بازي من دراين سريال رضايت داشته است.
به گزارش فارس، كمال تبريزي سريال تلويزيوني «سرزمين كهن» را در 40 قسمت به تهيه‌كنندگي محمد مسعود مي‌سازد و طبق برنامه‌ريزي‌هاي «سرزمين كهن» انجام شده، گروه توليد آن تا سال 1390 (دوسال ديگر) درگير آن خواهند بود.
 
تنظيم براي تبيان : مسعود عجمي

سرزمين كهن به‌روايت دوربين مدرن

مطالب مرتبط با سرزمين كهن به‌روايت دوربين مدرن


برترین هاویژه


ویژه


کلیه حقوق این سایت ، متعلق به موبایل خرید فروش می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .