ویژه

کنترل سوسک از راه دور
۸۴۶۸۴.jpg
محققان آمريکايي راهي متفاوت براي استفاده از سوسک‌ها يافته‌اند. آنها ريزپردازنده الکترونيکي‌ در بدن سوسک‌ها کار گذاشته‌اند که با استفاده از آن مي‌توان اين حشرات را از راه دور هدايت کرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله  ،  يک گروه تحقيقاتي در دانشگاه کاليفرنيا موفق به خلق سوسکي شده که مي‌توان آن‌را از راه دور هدايت کرد. اين سوسک که “سوسک سايبر” ناميده شده، به خواست هدايت‌کننده خود به پرواز درمي‌آيد، به زمين مي‌نشيند يا به چپ و راست مي‌پيچد.
به نوشته پايگاه اينترنتي مجله آمريکايي “Technology Review”، از اين سوسک مي‌توان براي تعقيب و مراقبت يا در عمليات امداد و نجات استفاده کرد. “سوسک سايبر” در نمايشگاهي تخصصي در ايتاليا معرفي شد.
سيستم هدايت سوسک سايبر از يک ريزپردازنده استاندارد، يک گيرنده معمولي و يک باتري تشکيل شده که همگي بر روي يک قطعه پلاتيني نصب شده‌اند. اين مغز درون بدن حشره کار گذاشته مي‌شود و شش الکترود از آن به عضلات بال‌ها و قسمت‌هايي از مغز که مسئول ديدن هستند متصل مي‌شود.
سيگنال‌هايي که از دستگاه فرستنده (کنترل از را دور) ارسال مي‌شوند را گيرنده دريافت کرده و به مغز منتقل مي‌كند. از اين طريق مي‌توان به عضلات سوسک فرمان برخاستن نشستن يا پيچيدن داد.
گروه تحقيقاتي دانشگاه کاليفرنيا پيش‌تر هم “سايبر سوسک”هاي ديگري خلق کرده بود اما سوسک جديد، به نوشته “Technology Review”، نخستين سوسکي است که با کنترل از راه دور قابل هدايت است.
محققان پيش از اين بيشتر بر روي هدايت بيدها تحقيق کرده بودند. به نوشته نشريه فوق، سوسک‌ها حشراتي هستند که “بار” بيشتري مي‌توانند حمل کنند و هدايت‌شان آسان‌تر است. براي هدايت آنها پالس‌هاي کوتاهي لازم است که اين خود به طول عمر باتريِ “مغزِ دوم” کمک مي‌کند.
توليد پرنده‌هاي کوچک مصنوعي دشواري‌هاي بسياري دارد. دانشمندان به همين منظور راه ديگري را انتخاب کرده‌اند: آنها از توانايي پرواز حشرات به نفع منافع خود استفاده مي‌کنند.

pezeshk . us

مطالب مرتبط با سوسک سايبر برای تعقيب ، مراقبت و يا در عمليات امداد و نجات استفاده خواهد شد


برترین هاویژه


ویژه


مطالب مرتبط
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به موبایل خرید فروش می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .